חומרים שימושיים

 

רהיטים העשויים מעץ איכותי יוסיפו נופך עיצובי לחלל הבית, ויחזיקו מעמד שנים רבות, העץ משתנה תמיד ועם השנים ניתן לראות שהרהיט "מתבגר" איתנו. בארץ אין גידול עצים למטרות מסחריות ולכן רוב החומר מיובא, בערך ב40 סוגים. מייפל ודובדבן מיובאים מצפון אמריקה, בוק מיובא ממזרח אירופה, מהגוני מאפריקה ורוב סוגי העץ המיוחדים יותר מיובאים מדרום אמריקה או המזרח הרחוק. בצפון אמריקה מקפידים על מחזור היערות לכריתה. וכן העצים עוברים עוד בחו"ל תהליכי חיטוי ויבוש.

קצת מושגים ומידע כללי שטוב לדעת על עץ.

עץ עובד

כל העצים מגיבים ללחות ויובש, בגלל סיבי העץ המתנפחים בזמן ספיגת לחות מהסביבה ומתכווצים כשהאוויר יבש. כך שלוח עץ משנה את רוחבו. תהליך זה מתרחש תמיד ובכל מקום, ללא קשר לגיל העץ. אך כל עץ מגיב ברמה שונה, כך שבאותם תנאים לוח מעץ אגוז ישתנה יותר מלוח מעץ מהגוני.

עץ קשה ועץ רך

החלוקה נעשית על פי קריטריון אחד- עצים מחטניים הם רכים ועצים הנכנסים לשלכת בחורף הם עצים קשים. על מנת לא לטעות, יש לבחון לגבי כל רהיט בנפרד את תכונות העץ שיתאימו לו ביותר. (שחיקה, עמידה במכות, ריח וכו').

שיטת הבניה

בניית מסגרת חיצונית סביב הלוח שמחזיקה אותו, היא פיתרון טכני העוזר להתגבר על בעיית ההתכווצות וההתרחבות של העץ, ולמנות שינויים במידות החיצוניות של הלוח. זהו פיתרון כבר מלפני מאות שנים, שיצר סגנון שאנחנו מכנים כפרי.

פלטת סיבית- לוחות עשויים מנסורת עץ מעורבת בדבק, הכבושה בלחץ ובחום.
יתרונות: חומר זול אשר ביחס למחירו הוא "מספק את הסחורה". כלומר, אם ברצונכם ארון זול ואין בכוונתכם לפרק ולהרכיב את הארון בעתיד, אזי סיבית יכולה להיות פתרון טוב.
חסרונות: הלוחות אינם עמידים בלחות ולכן מומלץ לא לשלבם בריהוט חדרי אמבטיה. הברגת ברגים שוחקת את החומר ולכן לא מומלץ לפרקם ולהרכיבם מחדש.

פלטות מסיבית מצופה מלמין– הסיבית עוברת ציפוי מלמין – שרף בעל פני שטח קשיחים. פלטות עץ מסוג זה הן זולות יותר, ומתאימות לייצור רהיט לא יקר וזמין במהירות. ציפוי המלמין יכול להיעשות במבחר צבעים כך שניתן לקבל תוצר יפה ללא צורך בהדבקת פורמייקה.

פלטת MDF-תערובת של אבק עץ דחוס, המודבק בלחץ בתוספת חומרים ודבקים. מתאימה לשימוש בדלתות של ארונות. קיים בעוביים מ 4 מ"מ - 40 מ"מ
יתרונות: שומר על עובי אחיד לכל עוביו. חזק ועמיד יותר ביחס לסיבית. נוח מאוד לצביעה.
חסרונות: יותר פגיע למים לעומת סנדוויץ. מתפוצץ כאשר מבריגים בורג קרוב לקצה.

פלטת סנדוויץ' - לוח העשוי שכבות עץ המודבקות זו לזו ובכל שכבה כיוון הסיבים ניצב לשכבה שלפניה ואחריה (שתי וערב). מגיע בפלטות בעובי 4-21 מ"מ. פלטות סנדוויץ מתאימות לגוף ארונות מטבח, ארונות בגדים ועוד מגוון שימושים. פלטות אלו מצטיינות בחוזק רב ועמידות בלחות. בשוק קיימים מס' סוגים של פלטות מאיכויות שונות:

סנדוויץ' אדום 

עץ הלביד, המכונה בפי העם "סנדוויץ" אוPLAYWOOD באנגלית, הוא לוח המורכב משכבות עץהניצבות זו לזו. עץ הלביד נבחר ביחס בין החוזק למשקל, לפי גודלו והתאמתו לרהיטהמיוצר במפעל. הלביד הינו בעל יחס חוזק גבוה יחסית לשאר חומרים מורכבים ואחיד יותרמעץ טבעי. בביתן נגרות משתמשים בלביד הטוב ביותר, הנקרא "אדום", המיוצר משכבות של עץ גבון, ממשפחתעץ המהגוני. יתרונן של הפלטות המתקבלות מעץ זה הן ביציבותן וביכולתן להיאחז בברגייהפרזול המורכבים עליהן. מכיוון שצבעו של הגבון, כמו צבעו של המהגוני, הוא אדמדם, נקרא הסנדוויץ' הזה, אדום.

סנדוויץ ליבנה (בירץ') -עשוי מעץ ליבנה שמקורו מארצות צפוניות. חזק יותר מהגבון (אדום) ובעל דופן יפה המורכב משכבות של פסים בהירים וכהים. השכבות שלו מאוד דקות ביחס לסנדוויץ רגיל מה שמקנה לו את החוזק. משמש גם הוא לבניית מטבחים, ארונות אמבטיה ולרהיטי עץ בעלי קנטים גלויים, חדרי שינה וכו'. מחיר הבירץ גבוה ביחס ללבידים. קימות רמות שונות של סנדוויץ' , הנבדלות בינהן באיכות ובאחידות ויופי פני סנדוויץ' (טווין) Twin-הפלטה עשויה מעץ גבון בשכבות החיצוניות ומעץ זול יותר בשכבות הפנימיות.
הפלטה היא ברמה בינונית פלוס.
סנדוויץ' צפצפה - עשויה מעץ צפצפה בעל גוון בהיר אשר דומה לעץ המייפל בשל הגוון וצורת הציור.
הפלטה איכותית ברמה בינונית - החומר קל לעבודה אך חלש יחסית וניתן לשריטה בקלות.
מזוניט: החומר הזול ביותר. עשוי מסיבי עץ זולים. מגיע בעובי 5 מ"מ ומשמש לגב בארונות זולים יותר. רגיש לרטיבות

פורניר:

ציפוי עץ, העשוי מקילוף עץ דק. ניתן להדבקה על סנדוויץ' MDF או סיבית.

פורמייקה:

חומר סינטטי בדומה לפלסטיק. קיימות פורמייקות באיכויות שונות וטקסטורות רבות.

שלייף לק:

צביעה אטומה באחוזי ברק לפי בקשת הלקוח המתבצעת בעיקר על אם. די. אף. צביעה שמתבצעת בהתזה ורצוי בחדרי צבע מיוחדים למניעת ערפל ואבק על גבי הצבע.